Türkiye ve Tacikistan’ın ticari hedefi: 1 milyar dolar

AA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Türkiye-Tacikistan İş Forumu”nda konuştu.

Bakan Kacır, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Tacikistan arasındaki güçlü bağların tezahürü olan forumun özellikle Türk iş insanları ile kardeş ülke Tacikistan’ın iş dünyası arasındaki ticaret ve yatırım bağlarını güçlendirmesini temenni etti.

“Son 14 çeyrektir büyümemizi hız kesmeden sürdürdük”

Kacır, Türkiye’ye duyulan güven ve süregelen istikrar ikliminin getirdiği başarının, tüm göstergelerle kendini ispat ettiğine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye olarak, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat rotasından taviz vermeyen ekonomi modelimizle son 14 çeyrektir büyümemizi hız kesmeden sürdürdük. Küresel tedarik zincirinde ve enerji arzında yaşanan kırılmalara, deprem felaketlerine rağmen 255,8 milyar dolarla ihracatta Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık, milli gelirimizi 1 trilyon 118 milyar dolara çıkardık, 32,6 milyon kişiyle istihdamda tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştık.

“Hedef 1 milyar dolarlık ticaret hacmi”

Türkiye olarak Tacikistan’ın son dönemde sanayileşme ve kalkınma yolculuğunda gösterdiği başarıları takdirle izlediklerini dile getiren Kacır, bu doğrultuda iki ülke Cumhurbaşkanlarınca belirlenen 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine bir an önce ulaşmak için iş insanlarıyla omuz omuza yürüdüklerini söyleyerek şöyle konuştu:

İlişkilerimizi hak ettiği potansiyele ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Sizlerden de özverili gayretlerinizi artırarak sürdürmenizi bekliyoruz. Atacağınız her adımda yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Sahadaki neferler olarak iş adamlarımızın karşılaşacağı sorunları çözmek en büyük önceliğimiz. Kültür dünyamızın baki figürü olan Hazreti Mevlana’nın söylediği gibi ‘Bulanlar ancak arayanlardır.’ Bizler de iki dost ve kardeş ülke arasındaki tüm ilişkileri en yüksek seviyeye çıkarmanın yollarını aramaya devam edeceğiz. Ülkemize inanan ve güvenen Tacik yatırımcılara destek olmaya da her zaman hazırız.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir