DEDAŞ’ın suç duyurusunda bulunduğu Eren: Biçilmemiş tarlada anız olabilir mi, ellerini vicdanlarına koysunlar

Çınar ve Mazıdağı’ndaki yangının sebebi olarak elektrik tellerini gösterdiği için DEDAŞ’ın suç duyurusunda bulunduğu İbrahin Eren, “Pencereden baktım. Teller sürekli birbirine sürtüyor, kıvılcımlar çıkarıyordu. Sonra hemen tellerin altındaki otlar tutuşmaya başladı. Biçilmemiş tarlada anız olabilir mi? Ellerini vicdanlarına koysunlar” dedi.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., 14 kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı’ndaki yangının ilk tanıklarından olan ve “Yangın elektrik tellerinden çıktı” diyen Eren hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

TIKLAYIN – Dicle Elektrik’ten anız yangınına ilişkin yeni açıklama: Elektrik hattından kaynaklandığı iddia eden kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Duvar’ın aktardığı habere göre yangının çıktığı noktanın hemen yakınında ikamet eden Eren, elektrik tellerinin birbirine çarpıp kıvılcımlar çıkardığı ve altındaki otları tutuşturduğunu anlattı.

“Pencereden baktım, tellerin altındaki otlar tutuşmaya başladı”

Evinin yakınındaki bölgede İlke TV’ye konuşan Eren ilk olarak saat 22.00 sıralarında çocuğunun tellerden çıkan alevleri pencereden gördüğünü ifade ederek, “Pencereden baktım. Teller sürekli birbirine sürtüyor, kıvılcımlar çıkarıyordu. Sonra hemen tellerin altındaki otlar tutuşmaya başladı. Sonra hemen traktörle müdahale etmeye çıktım. Geldiğimde yangın 500 metre ileriye yayılmıştı” dedi.

“İddiamın arkasındayım”

O dakikalarda şiddetli bir fırtına olduğunu aktaran İbrahim Eren, ilk gün çekip yayınladığı videoyla ilgili DEDAŞ’ın suç duyurusunda bulunmasına ilişkin şunları söyledi:

“Ben iddiamın arkasındayım. Gerekirse bunu hukuk önünde de dile getiririm. Zaten uzmanlar, bilirkişiler gelip bakacak. Olayın başlangıç noktasını onlar da tespit edecekler. DEDAŞ ekipleri benim açıklamamın ardından panikle sabah 6-7 gibi gelip bu telleri germişler. ‘Bir kusur olmadığını’ kanıtlamak’ için. Biz delillerin karartılmasına izin vermeyecektik ama cenazelerimiz vardı, ben adli tıptaydım. Köye geldiğimde burayı bitirmişlerdi. Köyün arka tarafında da kusurlu yerler vardı. Onları onarmaya çalışırlarken barodan arkadaşlar geldiler. Onları belgeledik. O görüntülerle falan kayıt altına aldık.”

“1000 dönüm civarı ekili buğday yandı”

Resmi açıklamalarda bölgede ‘anız yangını’ olduğu bildirilmişti. Yangının başladığı bölgede kül olmuş başakları gösteren Eren, “Biçilmemiş tarlada anız olabilir mi? Ellerini vicdanlarına koysunlar. Şu anda köyde 1000 dönüm civarı ekili buğday yandı. 1000’in üzerinde küçük baş hayvan telef oldu. İki akrabamız vefat etti. Bütün köyün 100 milyon değerinde sulama ekipmanı, meyve ağaçlarımız yandı” diye konuştu.

TIKLAYIN-Mardin Mazıdağı ile Diyarbakır Çınar’daki yangında ölü sayısı 14’e yükseldi

TIKLAYIN-DEM Parti’den 12 kişinin öldüğü anız yangınına ilişkin açıklama: DEDAŞ bu cinayetin sorumlularındandır

TIKLAYIN-Dicle Elektrikten Diyarbakır ve Mardin arasındaki yangına ilişkin açıklama: Elektrik hatlarından kaynaklanmıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir